Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 5799
  • Dzisiaj wizyt: 1
  • Wszystkich komentarzy: 23

Zapraszam do kinematografu

W dawnych salach kinowych przy dźwięku pianina można było oglądać niesamowite historie. Więc i wy usiądźcie wygodnie i posłuchajcie…

Mieliście kiedyś rozdarte serce? Rozdarte emocjami i bezsilnością? Cierpieliście? Byliście sami?…

Pierwszy obraz.

Ta historia zaczyna się od bólu.

Jeremiasz, jeden z proroków izraelskich, nie miał lekko. Gdyby zmienić mu odzienie, dać w rękę smartfona, a osiołka zmienić na samochód, byłby nam współczesnym sąsiadem, a jego problemy byłyby takie same jak nasze. Strach o jutro, strach przed chorobą, obawy o rodzinę i codzienne życie, które z dnia na dzień okazuje się być  nieujarzmionym żywiołem. Pozwólmy mu jednak mówić w języku biblijnym.

(18) I myślałem: Przepadła moja siła żywotna i moja nadzieja w Panu. (19) Wspominanie własnej niedoli i udręki to piołun i trucizna. (20) Moja dusza bezustannie to wspomina i trapi się we mnie.

(Treny 3:18-20, Biblia Warszawska)

Drugi obraz.

Zrozpaczeni uczniowie po śmierci Jezusowej zamknęli się w wynajętym pokoju. Byli rozdarci – oto ich Nauczyciel ich zostawił. Oni śnili o Królestwie na Ziemi, a On dał się ukrzyżować. To było ich pożegnanie z Rabbim, taka współczesna stypa.  Również oni wspominali swoje najlepsze chwile spędzone z Jezusem.

Pamiętacie Jego błogosławieństwa?

(3) Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem ich jest Królestwo Niebios. (4) Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.

To o nas mówił, to o nas!

(5) Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię. (6) Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. (7) Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. (8) Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

I to takie ważne, pamiętacie? Kto pamięta?

(9) Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani.

(Ew. Mateusza 5:3-9, Biblia Warszawska)

Błogosławieni pokój czyniący? Hmm…

Cierpiący po stracie ludzie nawzajem się pocieszali. Cierpiący Jeremiasz, cierpiący uczniowie.

Ale o  co chodziło Panu z tym pokojem?

(27) Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka.

(Ew. Jana 14:1-27, Biblia Warszawska)

Każdy z nas w chwilach życiowej potrzeby i zwątpienia zwraca się  do Boga w modlitwie. Po co?

Po spokój duszy. Po światło broniące przed ciemnością. Po siłę do walki jutro. Po cierpliwość, odporność na ból, obronę przed strachem. Jezus powiedział: Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam… Jakiż jest to Jego pokój?

To pewność Bożego planu wobec nas, planu prowadzącego do Życia po drugiej śmierci, to pewność zbawienia. To siła do walki z przeciwnościami, siła oparta na Jego miłości. To spokój duszy, cisza i pewność. To emanacja tej siły z człowieka, powodująca, że wszyscy się garną do Niego, potrzebują Jego obecności. Ten pokój, jego siła powoli się rozlewa – jak rzeka. Rzeźbi ludzi i charaktery, zdobywa nowe serca. Pokój – bynajmniej nie ludzki ograniczający się do chwilowej przerwy w zabijaniu innych ludzi – ale pokój tworzący nowego Człowieka. Mamy go?

Jeremiasz pisał dalej:

(21) Biorę to sobie do serca, dlatego też ufam: (22) Nie wyczerpała się litość Pana, miłość nie zgasła. (23) Odnawia się ona co rano: ogromna Twa wierność. (24) Działem mym Pan – mówi moja dusza, dlatego czekam na Niego. (25) Dobry jest Pan dla ufnych, dla duszy, która Go szuka.

(Treny 3:22-25, Biblia Tysiąclecia)

Szukamy Pana?

(1) Kto przebywa w pieczy Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego mieszka, (2) mówi do Pana: Ucieczko moja i Twierdzo, mój Boże, któremu ufam.

(Ks. Psalmów 91:1-2, Biblia Tysiąclecia

I oto w zamkniętym pokoju pokazał się Chrystus, ten , który umarł, a ożył. Jakie były pierwsze Jego słowa?

(19) Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!

(Ew. Jana 20:19, Biblia Tysiąclecia)

Pokój Wam! Pokój wam czytającym Słowo, pokój nim żyjącym, pokój pamiętającym o tym, że ten dar nie jest naszą własnością, bo Słowo żyje w nas dla innych. Pokój wam wszystkim – we Mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>